karmienie rasowego psa

Jak często i czym należy karmić psa? Wybór karmy dla psa

Jak często i czym należy karmić psa? Wybór karmy dla psa

Wielkość pokarmów, które powinno się dostarczać pieskowi domowemu jest uzależniona od jego wieku i rasy. Dwukrotnie, bądź trzykrotnie w przeciągu dnia należy karmić szczeniaki. Jest to nieodzowne ze względu na to, iż młode pieski w momencie rozwoju posiadają wyższe zapotrzebowanie na białko oraz biopierwiastki zawarte w pożywieniu. przy czym mają niewielkie żołądki. Pieski stare wolno karmić raptem raz dziennie, należy jednak zadbać o wartości odżywcze takiego posiłku. Inaczej należy odżywiać pieski bardzo duże i dużych ras. Potrzebują one co najmniej dwóch posiłków w czasie dnia.

Jak żywić pieska?

Motywem tak niskiej ilości posiłków, jakie należy serwować psinie, jest ich typowy, odziedziczony po przodkach sposób żywienia. Czworonóg pochodzi od wilka. Te zwierzęta polują w grupach, unicestwiając zwierzęta dużo większe od nich. Trudnym byłoby dokonanie tego poprzez wyłącznie jednego z nich. Rezultatem współpracy jest wielki posiłek, jakim potrafi najeść się cała grupa.

Każde polowanie oznacza więc wielką ilość mięcha dla każdego osobnika. Stanowi ona zasoby dostateczne aż do następnego polowania. Choć moment kolejnej sposobności do pokarmu jest niewiadomą. Właśnie dlatego wilki zmuszone były na wyrobienie układu, który umożliwia im jeść rzadko, i zarazem obficie.
Psy posiadają dokładnie ten sam mechanizm karmienia. Automatycznie konsumują zatem o dużo więcej, niż muszą do pozbycia się uczucia głodu. Dlatego również można oglądać, iż domowe psiny spożywają pełną, lub prawie pełną miskę żywności na raz. Instynktownie wręcz pochłaniają tyle, ile tylko mogą, aby zrobić nadmiary. Naturalny psi odruch łowczy sprawia, iż te zwierzęta niejednokrotnie się przejadają. Należy więc dostosować system jedzenia psa w taki sposób, by zapobiec przekarmienia stworzenia i narażenia go na częste dolegliwości.

Jak często karmić psa?

Czworonogom domowym rekomenduje się serwować pożywienie tylko raz dziennie. W całości spełni to ich zapotrzebowanie na pokarm. Należy natomiast działać inaczej jeżeli pupilem jest czworonóg rasy olbrzymiej. Te stworzenia potrzebują rozłożenia pokarmu na minimum dwie porcje. Posiadają one wielkie organizmy, a więc zapotrzebowanie na czynniki odżywcze jest duże. Takie psy nie mają tymczasem na tyle dużych żołądków, aby były w stanie pomieścić niezbędne im wielkości pożywienia.

Jeśli chodzi o nader optymalne odżywianie psów dużych, to najlepszym zabiegiem będzie zapewnianie im żywności suchej. Ważne jest jednak to, by kupować specjalistyczną żywność dedykowaną dla piesków tej rasy. Jest ona stworzona w taki sposób, aby w jak najmniejszej liczbie karmy ujęte było możliwie jak najwięcej pożytecznych elementów spożywczych. Powoduje to, iż czworonogi ras wielkich mogą być żywione sporadycznie, przy czym nie przeciążają układu żywieniowego za dużą ilością pożywienia.