Stres u kota porady dla właścicieli kotów.

Stres u kota porady dla właścicieli kotów.

Koty są gatunkiem zwierząt, u których bardzo łatwo jest wywołać stres. Najlepiej by właściciel miał świadomość na jakie oznaki u swojego kota zwracać uwagę.

CZYM JEST I JAK ROZPOZNAĆ STRES U KOTÓW?
Stres jest fizjologiczną reakcją organizmu na wydarzenia wywołujące niepokój, czyli stresory. Bywa też, że stres wywołują zmiany, a nasze zwierzęta są na nie nadzwyczaj wrażliwe. Kot w stresie może mieć skurcze uszu – uszy są skierowane w tył; nadmiernie mruczeć albo wokalizować; nadmiernie się myć; mieć spocone opuszki łap; trząść się; tracić sierść, ocierać się, oraz wykazywać nadmierną potrzebę uwagi lub zabawy, bądź wręcz przeciwnie – unikać jej i się ukrywać. Spinanie mięśni i zmiany w nawykach także powinny zwrócić naszą uwagę. W sytuacjach skrajnego, przewlekłego stresu zwierzęta mogą także wykazywać zachowania autoagresywne i agresywne (np. gryzienie własnego ciała), albo wymiotować bądź dostać biegunki.
Oczywiście objawy tego typu powinny być w pierwszej kolejności skonsultowane z weterynarzem żeby wykluczyć choroby.

JAKIE BYWAJĄ PRZYCZYNY STRESU U KOTA?
Koty nietrudno wpadają w stres. Często opiekun nie zdaje sobie sprawy, że prosta czynność taka jak np. przestawienie mebli może wywołać u kota niepokój. Na jakie stresory zwierzęta są więc reaktywne? Są to m.in.:
przeprowadzka – znaczny stres, zwierzęta znaczą mieszkanie jako swoje terytorium
pojawienie się nowego lokatora albo innego zwierzęcia
wyjazd opiekuna
remont lub przemeblowanie
niska stymulacja – zwierzę się nudzi, zbyt mało się bawi
samotność
hałas
za mało przestrzeni – także obecność innych zwierząt
podróż – koty są domatorami, nie lubią być odciągane od swojego terytorium
zmiany rytmów dnia
zmiana właściciela
śmierć lub wyprowadzka domownika
uraz
choroba
agresja
brak miejsca do ukrycia się.
KOT W STRESIE – JAK MU POMÓC?

Gdy to możliwe – najlepiej zlikwidować przyczynę stresu. Zmiany typu nowy kot w rodzinie powinniśmy przeprowadzać stopniowo – początkowo oswajając i przyzwyczajając koty do wspólnego przebywania po kilka minut dziennie i powoli wydłużając ten czas. Pomocne mogą być kocie transportery w przeprowadzeniu tego procesu. Jeśli głównym problemem naszego zwierzaka jest nuda, dobrze jest zaopatrzyć się w wystarczającą ilość drapaków i zabawek dla kotów. Bardzo korzystna jest także wspólna zabawa z właścicielem, głaskanie i przytulanie zwierzaka, a także spokojne mówienie do niego. Kot powinien mieć także zapewnioną kryjówkę, domek, miejsce do schowania się. Kolejnym pomysłem na ulgę w cierpieniu naszego kota są produkty z feromonami dla kotów, w formie np. obroży czy aerozolu. W sprzedaży dostępne są też produkty z L-teaniną bądź L-tryptofanem w formie np. kapsułek czy karm, które mają działanie uspokajające. Trzeba jednak mieć na uwadze, że są to rozwiązania doraźne np. w przypadku konieczności przewiezienia gdzieś kota.

https://www.krakvet.pl/firm-chy-1511782221-FURminator.html furminator