Świnka morska – jak o nią dbać?

Świnka morska – jak o nią dbać?

Świnka morska, czyli inaczej kawia domowa, stała się popularnym zwierzątkiem domowym. Z uwagi na swoje niewielkie wymiary może być dobrą alternatywą dla tych z nas, dla których niemożliwe jest przygarnięcie psa lub kota. Świnka morska nie ma zbyt dużych wymagań, w kwestii pokarmu – jest zwierzakiem żywiącym się roślinami, głównie sianem. Dietę świnki morskiej powinno się uzupełniać warzywami i owocami, takimi jak pietruszka, marchew oraz mniszek lekarski. Musimy zapewnić śwince ciągły dostęp do wody, jak również klatkę dla świnki morskiej z podłożem oraz potrzebnymi akcesoriami.

Klatka dla świnki morskiej.

Śwince morskiej można zakupić zwykłą klatkę dla gryzoni, którą dostaniemy z pewnością w większości sklepów z akcesoriami dla zwierząt albo w internecie. Klatka dla świnki morskiej nie musi mieć dużej wysokości, gdyż zwierzęta te nie lubią się wspinać. Z tego powodu ważna jest powierzchnia spodu klatki. Dno klatki zwykle jest zrobiony z plastiku, a pręty z metalu. Minimalnym rozmiarem klatki jest 80x50x40cm, można kupić objętość większą, szczególnie gdy zamierzamy hodować w niej więcej świnek.Istotnym jest, żeby pręty w klatce nie były rozstawione w dużych odległościach, ponieważ grozi to utknięciem zwierzaka między nimi. Klatkę dla świnki morskiej powinno się pokryć ściółką i\oraz dokupić odpowiednie wyposażenie – domek dla świnki morskiej, poidełko i miskę.

Podłoże w klatce dla świnki morskiej.

Zazwyczaj podłożem klatki dla gryzoni są trociny lub granulat. Trociny są tanie i dobrze nadają się jako podłoże klatki. Minusem trocin jest fakt, że pylą oraz wylatują poza klatkę. Alternatywą jest granulat, wykazujący się dobrą chłonnością, ale bywa trochę twardawy w stosunku do trocin. Oprócz tego istnieją maty dla gryzoni, z którymi prosto dbać o czystość w klatce, natomiast ich wadą jest niemożność kopania w ściółce, co gryzonie uwielbiają.

Wyposażenie klatki dla świnki morskiej.

Aby umilić mieszkanie naszej świnki morskiej należy ulokować w niej niezbędne akcesoria, a w szczególności domek dla świnki morskiej. W ten sposób świnka poczuje się bezpieczna, ponieważ będzie mieć prywatną przestrzeń, w której będzie mogła schować się aby odpocząć albo ochłonąć, kiedy na początku przyniesiemy ją do domu.

https://www.krakvet.pl/chy_m_Koty_Akcesoria-dla-kotow_Transportery-i-akcesoria-30218.html transporter dla kota